Bir Kırılganlıktan, Başka Bir Kırılganlığa Savrulmak!

Bir tarafım daima yanık bir mektup ucu gibi. Tamamlanma ihtimali olan herhangi bir halin içindeki en basit ihtimal kırıntısını yok eden de işte o yanık kısım. Kırılganlığın ne denli şiddetli ya da esnek olduğu bilgisinin derinlerinde ise: Hayal ettiğiniz karakter ile olduğunuz karakter arasında empati kurma ve bağ oluşturma yeteneğiniz kadar güçlü veya zayıf bir ilişki var (galiba).

İçimizdeki binbir karakterin kimi mikser, kimi blendır, kimi fırın aklıma bu tanımlar geldi şu an! Bin çeşit karakterin katkısını yorumlarken kendimize ne kadar şefkat duyarak bu kategorizasyonu yaptığımızın ise önemi büyük. Normalde mutfağın olmazsa olmazlarından birini mesela fırını yemek yapmak için değil de elimizi ısıtmak için kullanırsak sonuçta yanma riskini de göze almışsız demektir. Öte yandan tüm özelliklerine vakıf olduğumuz bir araç gereci/malzemeyi hangi malzeme ile değerlendirdiğimiz de önemli. Fırın örneğinden devam edersem; yemeğinizi plastik bir kap ile fırına koyduğunuz an, neyle karşılşacağınızı zaten biliyor olursunuz. Risk almayı severim diyorsanız da buyrun, mezarlığa giden yol iyilikten çok ‘sinyalleri size çok öncelerden verilmeye başlanmış bir durumdan kaynaklanan’ salaklıklardan mütevvellit şuursuzluk ve idrak yoksunluğu taşları ile döşenmiştir.

Kırılganlığın Sertlikle Buluştuğu O Yer!

Keskin karakterlerin içindeki yumuşaklığı ve şefkati ortaya çıkaran kırılgan nokta ile yumuşak karakterleri kendine dahi acımayan idealist birer savaşçıya dönüştüren kırılganlığın sertlikle buluştuğu o yer! Karakteri ve olayları bir yerden alıp çok başka bir yerlere taşırken gerektiğinde okuyucuyu bunaltmak, gerektiğinde şımartmak ve bunun içinde ‘ben her gün bir kitap bitiririm’ kafasında okuyuculara bir es verdirmek ve okuduğunuz kitaplardan hangisini hatırlıyorsunuz diye sormak da var haliyle.. Bir tarafta bunlar dönedursun zihinde, hayat devam ediyor yazar için de! (Şairane ruh!) Sürekli bocalayan, hata yapan, boş kararlar alıp sallana duran bir kitap kahramanı gibi yaşama lüksü asla olmadan üstelik: Yazmak masa başında oturup eşşek gibi mesai harcanan bir süreç her şeyin başında. Yani yazı denilen pisliğin, yazarın ruh haliyle performansı arasındaki dengeyle pek ilgilendiği yok: Ürettin mi süpersin, yok kendine acımalara doyamayarak koltukta pinekliyorsan, hayatta başarılar.

Başa dönüyorum: Arabesk bir kafayla ‘bir tarafım daima yanık bir mektup ucu gibi’ yazmışım ya hani, yazı diyor ki ‘Eee yani? Bunun bana faydası ne? Kendine sonra acırsın. Şimdi şu işi bitir’ Ciddiyim. Yazar dediğin kendine çok takılmamayı becerip inatla üretmeye devam eden kişiye denmeli aslında!

Orhan Pamuk’a göre okuduğunuz bir kitaptan bir cümle bile hatırınızda kalsa; süpermiş! Kesinlikle katılıyorum. Mesela Kral Lear 5. perdede öldüğünde sadece; O öldü, yazmış ya Shakespeare;Koskoca hattaaaa koskocolarcaaaa W. Shakespeare neden bu cümleyi iki kelime ile bitirmiş? Biz neler olduğunu hatırlayalım ve üstünde uzunn uzun düşünelim diye.

Hülasa demem o ki yazarlığı nasıl tanımlarsınız diye sorarsanız; Bir kırılganlıktan başka bir kırılganlığa savrulmayı durduramadığından yazıya tutunanlara ‘yazar’, yaşadığı türlü ve çok kıyıcı hayal kırıklıklarına rağmen hala kelimelerin sihirine güvenenlere de Vildan adı veriliyor. Bir iki harften joker hakkıyla genele vurup ‘insan’ da diyebiliriz, derim: Not edelim lütfen!

Ne demişler: Azimli sıçan duvarı delermiş! Delemese de, akşam kafayı yastığa gömdüğünde ‘İyi denemeydi dostum’ diyerek huzurla uykuya dalarmış.

 

About Vildan Çetin

instagram: _vildancetin_ beynelhayat velmemat... writer; published 2 books from sacred life trilogy: the origin, the voice. trtcocuk cartoon serial ciciki's script&jingle, tik&tak cartoon series, neşeliçocuklar youtube, advertiser, brand strategist, content developer, youtuber, documentary
Bu yazı taze diş macunu içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Bir Kırılganlıktan, Başka Bir Kırılganlığa Savrulmak!

  1. Hülya Soyşekerci dedi ki:

    İşte gerçek bir yazarın ruh hali…Bir kırılganlıktan başka bir kırılganlığa savrulmak, ama yazmadan duramamak…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s