Aşk Tesadüfleri Sever****

Kardeşlerimden biri Metallica manyağıydı… Diğeri de Müslüm Baba. Daha eve girmeden hangisinin içeride olduğunu çalan şarkıdan anlardım. Annem öyle bir duruma gelmişti ki, hepsinden ayrı ayrı keyif alıyordu. Hatta bir gün mutfakta yemek yaparken Metallica’nın Master of Puppets’ı mı, yoksa Nothing Else Matters’ı çalıyordu tam hatırlamıyorum, şarkı ortasında durunca keyfi kaçmış olmalıydı, odaya doğru sitemle ‘kim kapadıysa açsın şunu’ seslenişi hala kulaklarımda. İşin tuhaf yanı, evde çok farklı kalelerde top koşturan bir tomar deliden hiç biri, diğerinin tavuğuna; pardon şarkısına kışt demez, efendi gibi dinlerdi. Çok beğenmez ve dinlemezse de odasına gider veya bir köşeye çekilir, kafasına göre takılırdı. Demem o ki, bizim evde, her türlü insan gibi şarkı türkü çeşidi de kabul görürdü. Ve bu çeşitlere arabesk de dahildi. Ne demokratik ailem varmış da kıymet bilememişim:)

Bana gelince, daha el kadarken Zehra ablam sayesinde Ümit Besen’den Ferdi Tayfur’a, Orhan Gencebay’dan İbrahim Tatlıses’e ve adını sayamayacağım pek çoğuna… Oldukça geniş bir yelpazede arabesk ile hemhal olmuşluğum vardı. Ancak yine de, Müslüm mü Metallica mı diye sorsalar, Metallica derdim. Ta ki, 2006 yılında Murathan Mungan’ın süpervizörlüğünü yaptığı ve Bjork, David Bowie, Garbage, Bob Dylan, Rainbow, Leonard Cohen, Jane Birkin gibi efsane isimlerin şarkı müziklerinin üstüne Türkçe sözler yazılan albümde Müslüm Gürses’i dinleyene dek.

‘Aşk Tesadüfleri Sever’ adlı bu tapılası albümde, Haris Alexiou’nun bir şarkısında  Müslüm Gürses, Sezen Aksu ile düet yapıyordu. Tanju Okan şahane şarkısı Kadınım, Alpay Nazikoğlu’nun Ayrılık Rüzgarı da aynı albümde Müslüm Baba tarafından enfes bir şekilde yorumlanmıştı. Murathan Mungan ile birlikte Tuna Kiremitçi, Ahmet Güntan, Birhan Keskin, Barış Pirhasan gibi önemli isimler de şarkı sözleri ile albümdeydi. Ve ben dinlemelere doyamıyordum. Doyamadığım gibi, eşe dosta da albümü hediye etmeye başlamıştım.

Dinlerken dinlerken Müslüm Gürses’in hayatını da merak eder olmuştum. Blogumdaki yazılarımdan birinde İzmir Fuarı’nı anlatırken Muhterem Nur’un dansöz olarak sahneye çıktığında halk tarafından yuhalanarak sahneye terk etmeye mecbur bırakılmasını yazmıştım, hatırlarsanız. Bu olayı, yazları fuarda çalışan babam anlatmıştı. Muhteşem bir düşüşün hikayesiydi. Muhterem Nur ve Müslüm Gürses arasındaki deli dolu aşkı da işte o zamanki merakımla büyük bir hayranlıkla okumuştum. Müslüm Gürses’in kendinden 21 yaş büyük Muhterem Nur’la bir tokat vesilesi ile başlayan aşkı, 30 yıl sürmüştü. Koskoca 30 yıl. Dile kolay!!!

Bilen bilir: Aşk Tesadüfleri Sever’ albümünü yıllardır dinlemeye, dinletmeye devam ediyorum. Üstelik, Müslüm Gürses’in hayatını kaybettiği 2013 yılı benim için de bir dönüm noktası olacakmış. Tabii ki o zamanlar bunu bilmiyordum. O sene Muhterem Nur’la hayatı ve yaşadığı aşkla ilgili yapılan bir röportajın başlığı şöyleydi: Sırrı aşka teslim olmaktı…

Teslimiyet kelimesini düşünmüştüm. En az aşk kadar değerli ve derin, nadir içi boşaltılmamış kelimelerdendi. Onlar bir tesadüfle bir araya gelmiş ve birbirlerine teslim olmuşlardı. Kâh Müslüm alkolizm ile savaşırken, kâh Muhterem Nur’a düşkün artis muamelesi yapılırken: Aşka varları yoklarını katarak tam teslimiyetle çıktıkları, çok uzun ve inişli çıkışlı bir yoldu onlarınki. Basit bir tesadüfle çıkılan!

Tesadüfler yoktur. Evet. Ben buna şahidim. Ve evet: Aşk tesadüfleri sever ve bazıları bunu anlamaz.  Mesela kim mi? “Müslüm” filminde canlandırdığı Muhterem Nur rolü hakkında Zerrin Tekindor’a sorulan soran Cengiz Semercioğlu.

Erkek oyunculara sorulması akla pek gelmeyen soru şu:

Hayatınızda hiç 21 yaş ufak sevgiliniz oldu mu?

  • Yok. (Gülüyor)

Gülen kim Zerrin Tekindor. Neye gülüyor. Olmuş olacak herhangi bir sevgilisi ile arasındaki yaş farkına. Soru münasebetsiz. Müstehzi bir gülüşle ‘yok’ yanıtı vermek: Yorumsuz! Zira Tekindor bir aralar Haluk Bilginer ile birlikteydi. Ve Haluk beyciğimiz ki kendisi pek sevdiğimiz bir oyuncudur, vakti zamanında 10 yıl boyunca karısına dayak atma bahsi ile gündemi işgal etmiş bir zatı muhteremdi de…. (Adı muhterem kelimesi ile anılan her kişi Muhterem Nur kadar muhterem olmayabiliyor yani…)

Ege bölgesinde yayınlanan Yeni Asır gazetesinin haftasonu eki Sarmaşık’ta çıkan haberin girişi  de şöyle:

”Ünlü yapımcı Erol Köse Twitter’daki sayfasından Haluk Bilginer’in bir dönem evli olduğu Zuhal Olcay’ı dövdüğünü iddia ederek şunları yazmıştı: “Haluk Bilginer’in Zuhal Olcay’ı kaç kere dövdüğünü bilen var mı, evet şahidim, komşumdular. Altunizade Mesa’da Olcay kaç kez ‘imdat’ diye dayak yerdi. Kadına şiddetin kültürle alakası yok. Tüm site şahit, hadi Zuhal yalanlasın, hodri meydan.”

Hayır tahmininizde yanıldınız. Buradan Ahmet Kural ve Sıla meselesine zıplamayacağım. Zira o meseledeki fikrimi burada yazarsam tatlış bir mahkeme koridoru ziyareti yapmak zorunda kalabilirim her an…

Ah evet, ne diyorduk. Aşk tesadüfleri sever ve hatta şaşırtmayı. Tükürdüğünü yalatmayı. Asla asla nidalarıyla ahkam kesen birini, sonsuza dek seninim yakarışları ile bir kapı önünde haykırırken buldurtmayı. Kavuşamayacağını anlayınca tereddütsüz zehiri ağzına boşaltmayı… Bence tüm delirmelerde, aşktan çok, aşk kelimesinin kökünün suçu var. Aşk, Arapça kökenli. Sardığı her şeyi zehirleyen sarmaşık türü bir bitkiden üreme bir kelime. Yani aşkın kökü, dalı, yaprağı gibi her şeyi zehirli.

Ha bu arada lafı açılmışken, bence aşkın ‘asla asla’ diyenler gibi sevmediği başka şeyler de var. Mesela sayıları sevmez. Yaş ve mevki farklarını. Mesela: Ekonomi bilmez gerçek aşk. Marka ve instagram pozu bilmediği gibi. Kafası daimi dumanlıdır zira hakiki aşığın… Birgün bu mevzuuda da yazmak istiyorum aslında bayaaaaa uzun bir şekilde. Belki: Muhterem Nur’u oynayan pek sofistike ve tabii ki şu zamana dek katiiiii surette arabesk dinlememiş ve kolundan olsa dahi hafifçe itilerek tutulmamış, iyi oyuncuların içindeki o garip ‘her duyguyu sanki bir zamanlar dibine kadar yaşamış’ hissine de röportaj yanıtlarına bakılırsa sahip olamayan ama isteyince şahane roller yapan ablamız  Zerrin Tekindor’u da yazarım bir gün. Ve ona derim ki: Sayılar ablacım, sayılar bizi kandırmak ve yaşlandırmak için konulmuş sahte hedeflerdir. Hz. Muhammed’in (sav) ilk eşi Hatice ile arasında 20 yaş fark vardı. Fransa cumhurbaşkanı Emanuel Macron ve eşi konusuna girmiyorum bile… Ha bir de, yazarlar gibi diğer tüm sanatçıların da yaşı gibi cinsiyeti olmaz. Sanatı olur. Sanat cinsiyetsizdir. Kadın şair, yazar, ressam yarıştırmaları da, tek dişi kalmış eril medeniyetin, egemenliğinin elinden gitmesine karşı tutunduğu son histeri krizlerinden biridir. Hala öyle yarışmalar var mı? Diye merak edenlere, Kanada’da yeni yapılan bir kadın şair yarışmasının linkini ekliyorum.

Yazıyı bitirmeden ekleyeyim. Muhterem Nur, Müslüm Gürses’le olan aşkını ve hayatını anlatan ‘Ömrümce Ağladım’***** adında bir kitap yayınladı. Orada Müslüm Gürses’in çok sevdiğim bir sözü var: Adam demiş taşın kalbi yok ama onu da yosun sarar.

İşte böyle sevgili günlük. Bazen de yapacak hiçbir şey yoktur. Sadece beklersin. Geçsin diye. Ve yazarsın. Ne dersin? Müslüm filmine birlikte gitsek mi? Biletleri ben alırım. İyi ki doğdun hediyesi sayarsın…

Aşk Tesadüfleri Sever Aşk Tesadüfleri Sever
Affet - Şiir / Tuna Kiremitçi Affet – Şiir / Tuna Kiremitçi
Ömrümce Ağladım - Muhterem Nur Ömrümce Ağladım – Muhterem NurÖmrümce Ağladım – Muhterem Nur

*

https://www.posta.com.tr/yazarlar/hakan-celenk/sirri-aska-teslim-olmakti-166834

**

https://www.yeniasir.com.tr/sarmasik/2011/06/21/haluk-bilginer-zuhal-olcayi-cok-doverdi

***

Albüm İçeriği

1.

Bir Ömür Yetmez / Sebahat Abla Mehmet Bilal / Arnold David George Murathan Mungan / Pandelis Thal

2.

Hayat Berbat – Ahmet Güntan / Bob Dylan, Bob Dylan, “Mr. Tambourine Man”

3.

Affet / Tuna Kiremitçi-Ronnie Dio, Rithie Blackmore Rainbow, “Temple Of The King”

4.

Kış Oldum – Birhan Keskin – Brian Eno, David Bowie – David Bowie, “I’m Deranged”

5.

Nilüfer / Murathan Mungan / Sunay Özgür

6.

İstanbul’a Elveda – Barış Pirhasan /Leonard Cohen – Leonard Cohen, “Alexandra Leaving”

7.

Artakalan – Birhan Keskin – Serge Gainsbourg Jane Birkin, Amours Des Feintes”

8.

Sebahat Abla – Murathan Mungan /h Pandelis Thalassinos – Haris Alexiou, “Krata Gia To Telos”

9.

Döndür Yolumdan / Özgür Pamukçu – Özgür Pamukçu

10.

Ayrılık Rüzgarı / Alpay Nazikioğlu – Saint Preux

11.

Aşk Bu / Murathan Mungan – Abed Azrie Abed Azrie, “Murmur Of THe Breeze”

12.

Ah Oğlum / Murathan Mungan – Burhan Bayar

13.

Kadınım / Mehmet Teoman – J.L. Dabadie, A. Goraguer

14.

Aşk Tesadüfleri Sever / Murathan Mungan – Gudmundsdottir Sigurdsson Bjork, “Bachelorette”

**** Şiir: Murathan Mungan

Aşk tesadüfleri sever
Kader ayrılıkları
Yıllar geçmeyi sever
İnsan aramayı

Güller açmayı sever
Zaman soldurmayı
Eller birleşmeyi sever
Yollar ayrılmayı

Herkes geçmişi öder

Bir yol ayrımında
Başlamak istersen
Yeni bir hayata
Gölgeni yedek
Bırak ardında

Hayat tekrarları sever
Yeniden başlamayı
Kuşlar dalları sever
Kanatlarsa uçmayı

*****

https://www.dr.com.tr/Kitap/Muhterem-Nur/Gulsen-Iseri/Edebiyat/Biyografi-Oto-Biyografi/urunno=0001707065001

About Vildan Çetin

instagram: _vildancetin_ beynelhayat velmemat... writer; published 2 books from sacred life trilogy: the origin, the voice. trtcocuk cartoon serial ciciki's script&jingle, tik&tak cartoon series, neşeliçocuklar youtube, advertiser, brand strategist, content developer, youtuber, documentary
Bu yazı taze diş macunu içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Aşk Tesadüfleri Sever****

  1. ne ki de dedi ki:

    albümü açtım baştan dinliyorum, blogda geziyorum. Var ol.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s