Filler Tepişirken Çimler Ne Yapmalı?

Son dönem husursuzluklarımız, korkularımız bireysel uydurmalı değil: Toplu oynaşlı. Dış destekli, içten kaynamalı. Hatta çok tezgahlı, patlamalı. Özetle: Kaynağı belli. Huzursuzluğun kitabını yazmış iki yazar var: Fernando Pesoa ve Ahmet Hamdi Tanpınar. Onlar gibi üst perdede, geniş açılı bir yelpazede içten fokurdayan bireylerin oluşturduğu bir millet değiliz tabii ama yalnız ve güzel ülkemizde, her perdede birer kaynar kazan kaynatılıyor. Odunların atılış sıklığına bakılırsa, iyice belirgin bir şekilde hem de!

Basit bir kurguyla kafamdakileri anlatmak istiyorum. Seçim oldu. HDP aldığı oy oranı ile dengeleri bozdu. Meclise girdi. İçte, dışta fark etmez, birilerinin planları bozuldu. Çakal siyasal analizciler ve stratejistler anında devreye girdi. Planlar zırt diye tekrar kurgulandı. Sahneye bir bakalım: Şu an itibarı ile hala koalisyon kurulamadı. Zaten kurulmasını da isteyen yok gibi. Bir garip ayak diremeler ve şımarıklıklar zinciri ile eli kolu sımsıkı bağlanmış kabız partiler silsilesinin beceriksizliği ortada. Anladık: Seçim yenilenecek. Bence şu anda yaşanan karmaşanın ana kurgusu da yenilenecek bu seçim üstüne kurulu.

Önce Suruç’ta 30 can, sonra sırayla masum askerler, polisler… mesleği adı sanı, dini dili ne olursa olsun insanlar diyorum, insanlar! katledildi. Baskın baskın üstüne. Masumla suçlu birbirine karıştı. Koynumuzda beslediğimiz yılanı büyüttük, ama şimdi bitirceğiz naralarıyla güya IŞİD için Suriye’ye girildi. Sistemli bir ‘Ülkeyi karıştırma ve halkı korkutma’ çalışmasının varlığını herkes görüyor değil mi? Tabii tabii. Hee… Görüyor! Biz öyle sanalım.

Koskoca bir ülke, yekpare körleşir mi? Leş kokusu da mı alamaz? Çığlıkları da mı duyamaz. Topyekün çekildiği acıyı da mı hissedemez? Hislerinin köküne kibrit suyu döküldüğünü anlayamayacak kadar salaklaşır. Salaklaştırılır.

Sosyal medyaya bakıyorum. Herkes birbirini suçlamada. AKP suçlu. CHP suçlu. MHP suçlu. HDP suçlu. MİT zaten, aman aman… Allah düşmanımı eline düşürmesin! Bence de gayet suçlu. Tarafına göre herkes birbirini suçluyor. Sosyal medya, fotoşoplu mu gerçek mi bilinmeyen fotoğraflardan, yalan dolan haberden geçilmiyor. Bilgi kirliliği her yerde. Herkes, durduğu yere göre algıda seçicilik yaparak haberleri yorumluyor. Medya zaten güdümlü füze gibi. İşine geldiğini, tuttuğu yerden titme peşinde.

Tam birbirimizi anlamaya, dinlemeye başlamış ve farklılıklar olacak tabii, robot muyuz lan biz, kıvamına gelmişken, ki bu suni bir zanmış anladık, herkes yine birbirine düşman. Oysa plan çok açık. Hedef yeniden yapılacak seçimde, meclisteki oranların eskiye döndürülmesi üstüne kurulu. Birileri, bizler farklılarımızla anlaşalım, dinleşelim, kardeş kardeş yaşayalım, ülke kaynaklarını efendice paylaşıp kullanalım, gül gibi geçinip gidelim is te mi yor. Bu birileri; İsrail mi, Amerika mi, İran mı, Suudiler mi, İlluminati mi, Gizli Konsey mi, en çok silah satan 5 ülke mi… ben bilemem. Komplo teorileri havalarda uçuşuyor.

Benim sorularımın merkezi net: Bir ülkede her gün birileri mi ölür? Her gün bir patlama mı olur? Her gün, bir cehennemden çıkıp yeni bir cehenneme mi girilir? Ben kendime bu soruları soruyorum. Bir anda fırlayan terörün nedenini soruyorum. Aklıma başımı toplayıp, bunları yapan kişilerüstü stratejistlerin amaçlarını algılayıp gaza gelmemeye, kimseye düşman olmamaya çalışıyorum.

Her şey gibi bu süreç de iyisiyle kötüsüyle sonlanacak. Ve bizler gerçekleri öğreneceğiz. Şimdi adaleti yönetenler, o zaman savunmada olacak. Umarım o zaman, ‘Savunma Saldırıyor’ kitabının da yazarı ünlü avukat Jacques Verges*, gibi bir avukat bulurlar. Zira ‘Uyum savunmaları’, onları kurtarmaya yetmeyebilir.

Jacques Vergès’in hayatının anlatıldığı ‘Terörün Avukatı” adlı belgeselde, onun hayatta tek doğru olmadığına dair inancı gösterilir. Vergès’e göre, “Savcı ve savunma avukatı iki ayrı öykü anlatır. Bu öykülerden biri yalan, diğeri doğru değildir. Her ikisi de doğrudur ve doğru değildir.”

Gelecekte yapılması büyük ihtimal o davadaki ‘Kopuş Savunmasını’ dinlemek isterdim. Ağzımız bir karış açık gerçekleri duymak belki aklımızı başımıza getirir. Ve umarım çok geç olmadan uyanırız.

Gelelim başlıktaki soruya: Filler Tepişirken Çimler Ne Yapmalı? Filleri, öğrenilmiş çaresizliğe****  mahkum ederek ayaklarını denk almalarını sağlayacak oylarımızdan başka silahımız olmadığına göre! Sakin kalmak dışında ne yapmalıyız, bilmiyorum. Sonuçta bu arbededen zarar görüyoruz. Göreceğiz. Maaile sonumuz hayırlara vesile olsun.

 

*Asala davasında Ermeni teröristler Varujan Garbidiyan, Ohanes Semerci ve Soner Nayir’ı da savunan dünyaca ünlü avukat Jacques Verges** aynı zamanda nazi Klaus Barbie, Carlos, kızıl Kmer Khieu Samphan, Action Directe teröristleri, Sırp diktatör Slobodan Miloseviç’in avukatlığını yapmış ve Muammer Kaddafi’nin savunmasını yapmak için başvurmuştur. En ünlü davalarından biri, sonradan evlendiği Cezayirli direnişçi Djamila Bouhired*** savunduğu davadır.

 

Djamila  Bouhired,  Varujan Garbidiyan, Ohanes Semerci,  Soner Nayir,  Klaus Barbie, Carlos, kızıl Kmer Khieu Samphan, Action Directe,  Slobodan Miloseviç,,

Jacques Verges – Kopuş Savunması

 

**   https://en.wikipedia.org/wiki/Jacques_Vergès

*** https://en.wikipedia.org/wiki/Djamila_Bouhired

**** http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisim/psikoloji/depresyon.htm

 

-Aşağıdaki fotoğrafta, Bağdat’da 2004-2009 yılları arasında intihar saldırısı yapılan noktaların haritası var. Savaş falan derken aklınızda bulunsun. (kaynak: The Guardian)

Bu Bağdat'da 2004-2009 yılları arasında intihar saldırısı yapılan noktaların haritası. Savaş falan derken aklınızda bulunsun. (kaynak: The Guardian)

Bu Bağdat’da 2004-2009 yılları arasında intihar saldırısı yapılan noktaların haritası. Savaş falan derken aklınızda bulunsun. (kaynak: The Guardian)

 

 

About Vildan Çetin

instagram: _vildancetin_ beynelhayat velmemat... writer; published 2 books from sacred life trilogy: the origin, the voice. trtcocuk cartoon serial ciciki's script&jingle, tik&tak cartoon series, neşeliçocuklar youtube, advertiser, brand strategist, content developer, youtuber, documentary
Bu yazı taze diş macunu içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s