Oğullarınızı İyi Yetiştirin!

Türk Sinemasında Kadın Yönetmenler, master tezimin konusuydu. 2000’li yıllara kadarki kadın yönetmenlerin filmleri konumdu. Filmleri seyrettikçe, erkekler tarafından eğitilen kadın gözlerinin, hayatı beyaz perdeye aktarışlarındaki trajikomik benzerlikleri tek tek seçebiliyordum. Erkek egemen bakışın getirdiği kurallar, geçer akçe gibi gösteriliyordu. Yönetmenler arasında istisnalar vardı ama kuralları kim koyarsa, çoğunluk kimdeyse, onun sözü geçiyordu. Toplum adı verilen açıkhava hapishanelerinde gözlem altındaydık: Erkeklerin belirlediği ve dayattığı kuralları sahiplenen ve kimi zaman canhıraş savunan kadınlar da işin bir parçasıydı.

Bu eskide kalan bir şey değil. Açın Yeni Şafak gazetesini, erkek eğemen bakışın gözlerini üstümüze dikmiş, biz kadınları, örümcekleşmiş iffet hapishanelerine tıkmaya çalışan kadınların zırvalıklarını okuyun.

Özgecan Aslan’ın vahşice öldürülmesinin ardından, Yeni Şafak yazarı Sevda Türküsev de*, aynı korkunç gazetenin yazarlarından ve benim için cahilin önde gideni Cemile Bayraktar gibi atıp tutmuş. Cemile Bayraktar diyor ki, kapayın çenenizi Amerika tacevüzde ilk sırada, orada da oluyor. Eyy şuursuz varlık, neden Amerika ilk sırada biliyor musun? Çünkü biz daha mobbing’in m’sini bilmezken, adamlar cinsel konularda baskı gören gören, istismar edilen kadınların seslerini duyurabilmeleri için yasalar çıkarmıştı. O ülkede kadınlar, mahkemeye gitmekten, tecavüzcüleri ve hatta sözlü dahi olsa, sarkıntılık edenleri ifşa etmekten korkmuyorlar. Çünkü orada kimse, kıçı başı oynamıştır, kuyruk sallamasa peşinden gelen olmazdı gibisinden yaftalar yapıştıramıyor. Sıkıysa yapsın!.. Suudi Arabistan’dan Afganistan’a müslüman coğrafyaya dikkatlice bakarsanız, tecavüzlerin nasıl örtbas edildiğini, kadınlar ceza alıp taşlanırken erkeklerin mevzuudan neredeyse ıslık çalarak nasıl uzadıklarını görürsünüz. Türkiye’de en çok şiddet gören kadın İzmir’de yaşıyormuş. Neden biliyor musunuz? Çünkü İzmirli kadın, kendine kalkan o elin hesabını sormaktan çekinmez. Gider, gereken kurumlara gerekli başvuruyu yapar. O elin sahibi de cezasını çeker.

Türküsev; “Uğradığı tacizi doktora değilde sosyal medyada yazan kadınlara: Bi kendinize gelin, dizlerdeki gibi kahraman mı olacaksınız sanıyorsunuz?” diyerek atıp tutmuş. Eğer daha önce aynı yolda tacize uğrayan diğer kadınlar seslerini çıkarmaktan korkmasaydı, bugün Özgecan yaşıyor olabilirdi. Kim ne derse desin; Mersin’de bu hatta çalışan dolmuşçu, minibüsçü tayfasının Özgecan’a yaptığının bir ‘ilk vukuat’ olduğunu düşünmüyorum. Emin olun ki, aynı şekilde daha önce tecavüze uğrayan ve yaftalanmaktan korktuğu için sesini çıkaramayan pek çok kadın vardır. Tecavüzcünün cesareti ve pervasızlığı, bunun en önemli kanıtı. Sorarım size, Mersin’de ailesi ile yaşayan, okula gidiş-geliş saatleri yani yaşadığı alan ve avenesi belli Özgecan Aslan’ın çantasında neden biber gazı vardı? Hangi korku onda biber gazı taşıma ihtiyacını doğurmuştu? Polis falan olsam ilk bu soru etrafında araştırmaya gider, başka mağdurlar var mı bulmaya çalışırdım. Tabii ki bunca olaydan sonra cesaret edip ‘bana da yapıldı’ diyebilecek bir çelik manolya bulabilirlerse!

Tecavüz ve şiddet mağdurlarını en çok yaralayan da; Saklamak zorunda kalmak, olmalı! Hem aşağılan, zorlan, travmalardan travmalar beğenecek şekilde bedenen ve ruhen yaralan, hem de toplumsal saygınlığını korumak adına sessini çıkarmadan, bir başına yaralarını yala. Kendi kendine iyeleşeyim derken beter ol.

Adaletsizliğinin şanı, dağı taşı almış yürümüş ve ülke sınırlarını aşmış Türk adalet sistemi, erkek egemendir. Davaları incelerseniz, çocuğa, kadına, köpeğe, kuşa, eşeğe hatta damacanaya yapılmış olsa da sonuç fark etmez; Tecavüzcü daima korunur. Muhakkak hafifletici bir sebep bulunur. Meşhur N.Ç. davasında olduğu gibi, 26 adamın tecavüzüne uğramış 13 yaşındaki bir kız çocuğunun kendini koruyabileceği hükmedilerek, zanlılara ceza indirimi verilebilir.

İş, eline-diline-beline hakim olmakta. Bu da, tepemizdekilerin fetvalarındaki gibi; Kadın-erkek eşit değildir, kadın evin süsüdür, kadınlar okuyunca erkekler evlenecek kız bulamıyor, kadının en önemli kariyeri evde çocuk bakmaktır, mini etek giyersen tabii ki tecavüz ederler… diye saçmalamakla olacak değil! İş, erkek evlat yetiştiren analarda. Eğitimde…

Albert Einstein’ın, Eylül 1946’da, ‘ABD Toplum Gönüllüleri Vakfı’ nın düzenlediği bir konferanstaki konuşmasından yapılan alıntıyı iyi okuyalım:

“Oğullarınızı İyi Yetiştirin; Onlara karşı cinse saygı duymayı öğretin. Gece yarısı evine dönen kadının “aranmadığını” öğretin. Bir kadının omzuna arkadaş olarak da sarılabileceğini öğretin. Dokunmaktan korkmamasını öğretin. Sevmenin değer verme olduğunu öğretin. Sahip çıkmayla sahibi olmanın farklı olduğunu öğretin. Bulunmaz hint kumaşı olmadıklarını; olsalar bile burun silinen mendillerinde kumaştan yapıldığını; hiç kimseyi küçük görmemeyi öğretin. Ama bunları önce kendi içinizdeki çocuğa öğretin.

Özgecan yumruk gibi midemizde oturuyor. Bazıları gibi, amannn 3 gün konuşacağız, sonrada olanları unutup mutlu mesut yaşayacağız’cılardan, değilim. Mesela, Melek Karaaslan’ı, Adıyaman Kahtalı Medine Memi’yi, 12 yaşında iken 60 kişinin tecavüzüne uğrayıp karakolda ifadesini değiştiren HS’yi, İstanbul Bahçelievler Üniversite’nin türbanlı öğrencisi Fatma Nur Çelik’i… Unutmadım… En önemlisi, Konca Kuriş’i hiç unutmadım!

Lütfen seyredelim:

http://bianet.org/bianet/kadin/162306-erkek-siddeti-3-dilde-3-video

*http://odatv.com/n.php?n=tacizinizi-anlatip-kahraman-mi-olacaksiniz-1602151200

güzide siyasetçilerimizden nefis saçmalamalar!

.files.wordpress.com/2015/02/10978704_10152923518889902_2438013464691031251_n.jpg”> güzide siyasetçilerimizden nefis saçmalamalar!

[/caption]

10993433_10153020993092789_2844164210848471840_n

About Vildan Çetin

instagram: _vildancetin_ beynelhayat velmemat... writer; published 2 books from sacred life trilogy: the origin, the voice. trtcocuk cartoon serial ciciki's script&jingle, tik&tak cartoon series, neşeliçocuklar youtube, advertiser, brand strategist, content developer, youtuber, documentary
Bu yazı taze diş macunu içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s