Aşkım şekil şekil, önümden çekil!

Uçtan uca savrulanlar, koymuştum başlığı da… Yok, dedim. Film adı gibi oldu. Bu yazı, bu başlığı kaldırmaz. Yazının içinde bir gıdım romantizm, derinlik, düşüncede boyutlandırmaya katkı, halka hizmet, hakka hizmet, sevgiseli… (Biri beni durdurabilir mi? Böyle uzar gider açıklamam zira…) Yokken…

Uçtan uca savrulanlar, bu yazının başlığı değil… Mesela, trans aktivist (hiç tanışmamış olsak da ‘Cancağızım sen ne yaptın?’) Figen’in, şu ikiyüzlü hayatın tüm kirini pasını, hepimiz adına temizlemek için denize yürümesini yazıyor, olsam başlık tamam da!..

Figen’in, yani; ailesinin cismine aldanıp koyduğu isimle Ramazan Kalkan’ın, cennet bir sahile gece yarısı gizlice moloz/pislik/bok döken kamyonlar gibi iç sıkıntımı derinlere yığan ölümüne neden olanlar!*… O fotoğraftaki bakışlardan kurtulamıyorum… Tıpkı bir sandıkta cenin gibi iki büklüm gömülen Melek Karaaslan’ın bakışında hapsolduğum gibi…

Figen’in sevgilisi Umut G’nin albay babası, birlikte yaşadıkları evi silahlı adamlarıyla basıp, tabancayı Figen’in kalbine dayadığında ona ‘Vur, vur beni ama Umut’a bir şey yapma!” diyen Figen’i unutmayalım hiç, olur mu?! Figen’in ölümüyle içi rahatlayanlar olmuştur elbet. Benimse, ‘Gerçek aşk güzel şey be… Yaşamana izin verirlerse!’ diye özetleyebileceğim basit hislerimin, masumiyete inancımın katılaşmasının tarihi… Ve bu tarihin elinin kolunun taaa Gonca Kuriş’e kadar uzanması…. Toplumun sağ duyusuna, gelişebilir, eğitilebilir olduğuna inancımın erozyonunun başlangıcı!

Neyse, içinizi kıymayayım, daha fazla. Zaten yaz bitti bitiyor. Kışa ne kaldı şurada? Son 4 kilo yine verilemedi. Di mi? Moralmanlarınız bozuktur şimdi!!! Eh, haydi biraz da gülelim. Aşkım şekil önümden çekil, ironik ve espirili bir başlık diye düşünüyorum! Neden mi? Diyeyim:

Kate Moss ve zihin yapısı ile yakın irtibata geçtiğimden beri, düşüncelerim de değişti. Rahatladım. Bu rahatlama hayata bakışıma da enteresan lezzetler, farkındalıklar kattı (Neler diyorum yahu! Demişken devam edeyim). Mesela geçen gün şunu düşündüm. Her 3 cins de, genel bir beğeni yelpazesi içinde eşini, itişini, kakışını seçiyor. Magazinel bir örnek vereyim: Petek Dinçöz, Can Tanrıyar’dan boşanıp Serkan Kodaloğlu adında biriyle evlenmiş. Adamın eski sevgilileri: Şarkıcı Hatice ve oyuncu Esra Sönmezer. Fotoğrafları ve tarzları yanyana koyun. 3 kadın arasındaki renk yelpazesinin, konuşmalarındaki kelime evreninin, tiplerine paralel olarak giyim kuşamlarındaki evrilmenin vesair, benzerliğini görürsünüz. Can Tanrıyar da, Petek Dinçöz’ün estetik ameliyatlardan sonra edindiği kızkardeşi olduğunu düşündüğüm Gamze Balım’la tıngırdıyormuş**. Tespitse tespit! Her iki adamın hakkını şu konuda verelim ki; eş seçimindeki kategorileri belli. Modifiye edilmiş ablaları seviyorlar. Maslak Sanayi’de dış kaportayı tamamen değiştirip Şahin’den Mercedes yapan tipler var ya… O dizayn. Seçimleri net. İşte bunu takdir ederim. Alllah mutlu mesut etsin.

Bir de şuursuz takım var. Seçim yaparken kendileri için önemli olanın ne olduğunu bir an düşünmeden, kim olduklarını/neyi niçin yaptıklarını/içlerindeki itici güçleri ucundan azıcık da olsa kurcalamadan, yakın plan bakmadan… RedKit’in köpeği Rintintin misali, biraz ilgi görünce burnunu çeke çeke herkesin peşinden gidebilen, anneden hasarlı sevgi vampirleri…

Bu mevzuu nereden mi aklıma geldi? Senarist bir arkadaşımın gösterdiği şarkıcı Hatice’nin fotoğrafından. Arkadaşımın burnuna deviasyon ameliyatı yapılacak. Doktoru demiş ki, ‘Eee şey hehehe, burnunuzu kırmışken düzeltelim ister misiniz?!?’. Kızcağızın ödü patlamış. Nereden bulduysa artık, Hatice’nin yan profilini kesip doktoruna götürmüş. Fotoğrafı doktoruna gösterirken, ‘Bak’, demiş, ‘Bana bunu yapacaksan hiç yapma. Bu burun, diş ve dudaklara sahip kadınların hepsi birbirine benziyor. Haliyle de sosyal zıplamacı belirli bir sınıfı temsil ediyorlar. Ben o sınıfta hiç olmadım… Olmam da! Okuduğum okullarda o sınıflar yoktu.’ Doktor hınzırca gülmüş. İçinden de, ‘Hehehee, bunu diyeceğini biliyordum. Biraz daha paranı alabilir miyim diye zar atmıştım, demiş. Sizi bilmem ama biz senaristler bazı hınzırca gülüşleri bu şekil yorumluyoruz.

Gülelim diye fotoğrafları bana da gösterdi. Tabii yine sesli güldüm… Olsa, göbeğimdeki yağlar bile gülerken hop hop diye bana eşlik ederdi, ama yokJ

Neden mi güldüm: Bana yakın bir senaristin yazdığı, ‘Mazi kalbimde bir yaradır, bahtım saçlarından karadır’, adlı aile vodvilimizde hasbelkader rol kapan kenarın dilberine nasıl benziyor! Nasıl benziyor! Şaşılası… O burun, o diş, o saç (rengi her an değişebilir), zihni az gelişmiş, azgın kokoşlara mahsus o şuh ifade!

İnsanın bir rengi olur, mirim. Her tuttuğun da öpülmez ki!.. Hak edene, hak ettiğini adalet vermiyorsa: İlahi adalet de mi yok? şekerim, sorusunda adları gizli komedi üçlüsünün son dibe vuruşu!

Kalem en keskin silahtır, biçerim icabında, de geç!

*http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/hayat/27107940.as

** Bu isimleri nereden mi biliyorum? Biz senaristler 3. sayfa haberlerine bayıldığımız gibi basit magazine de bayılırız. Televizyondaki o saçma sapan diziler nasıl uyduruluyor, nereden araklanıyor, sanıyorsunuz?

şarkıcı hatice estetiklerden önce...

şarkıcı hatice estetiklerden önce…

şarkıcı hatice esttetiklerden sonra...

şarkıcı hatice esttetiklerden sonra…

magazin zehirlenmesine karşı, sofistike bi'şey ekleyeyim:)

magazin zehirlenmesine karşı, sofistike bi’şey ekleyeyim:)

About Vildan Çetin

instagram: _vildancetin_ beynelhayat velmemat... writer; published 2 books from sacred life trilogy: the origin, the voice. trtcocuk cartoon serial ciciki's script&jingle, tik&tak cartoon series, neşeliçocuklar youtube, advertiser, brand strategist, content developer, youtuber, documentary
Bu yazı taze diş macunu içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s