1 ihtimal…

Çok işim var ama bunu yazmazsam, bugün geçmeyecek…

1 ihtimal:

Mesela siz hiç bir fotoğrafa bakıp ihtimaller üstüne bir hayat kurdunuz mu? Ya da, bir daha hiçbir şeyin eskisi gibi olamayacağına aylarca inanıp, sonra bir gün biriyle sadece bir çay içip aylarca inandığınız ve içinizde kök tutan ne kadar kara bulut varsa, üflediniz mi bir kahkahada ki o kahkahanın sesini karşınızdakine dahi sezdirmeden… Tüm gülümseyişlerinizi bağlayıp göğsüne koydunuz mu hiç tanımadığınız birinin. Sonra geçmeyen günler ve gecelerde, uyku zaten uzak bir ihtimalken bir gölgeden çekip aldınız mı o gülümseyiş demetindeki bir dal hüznü… Sahibinden? Bu kez siz, o hüznü alıp sakladınız mı? Öpüp koklayıp, sonunu unuttuğunuz uzun bir duaymış gibi, sürre alayından hiç dönemeyecek bir gelin çeyizi gibi allayıp pulladınız mı elimde bir bu var, o da bana yeter, diyerek. Bir ihtimal eğer size bunu yaptırıyorsa… İşte, ne bileyim. Uzun oldu ama… İhtimalin sahibi bile, silemez artık içinizdeki umudu: İster tek, ister çok. İhtimali alıp kabul etmişsinizdir, bir kere!

Ben gülümseyişi sıkça yüzünde donup kalanlardanım. Aklı karışık, etrafı karışık, bir fırtınanın ortasında uzun uzun hırpalanan… Yetti bitti diye, oyalandığı kısa zamanların ardından, şefkatli bir maskenin elinde tuttuğu jiletin yaptıklarını gözü açık seyreyleyen… Bir şakaya kurban giderken hak ettiyse eğer, gık etmeden boynunu vurduran. Ve kanın pıhtılaşması gibi ağır ağır bir elvedaya yürüyen.

Hani, bir yere dikkatlice bakarken, bakmadığımız yerde olanlara kader, diyoruz ya… Dikkatimizden kaçanlar hayatımızı şekillendiriyor ya… Bu yüzden, gözlerimizi dikkatlice diktiğimiz, tüm ömrümüzü vakfettiğimiz o dikkat noktasının hassasiyetlerine gösterdiğimiz özeni, özgür bırakmalıyız galiba. Hayat devasa bir hologram gibi. İmzasını, bünyemizin her yerine kazıyan. Kastırma ve sarma uzmanı bir gabi ruh olarak, kendimde çalıştığım bu direnci kırmak. Fırtınanın ortasında durmaktansa, akmak… Gerekiyorsa, fırtınanın ta kendisi olmak…

İçinizdeki çocuk, oyunu sonsuza dek terk etmiş gibi, gelir ya bazen. İşte ben, bir ihtimal ile geri döndürüldüm. Bu, kafama kakılarak yapıldı üstelik. Dedim ya olan biten her şey gibi, bu ihtimali ve ihtimalin bile en berbatını bana reva görenin takdirini kabul ettim. Üstelik bir ihtimal tarafından yalnız bırakılma pahasına… Çok çaresiz, çok zavallı. Ve gerçek!

Şedde, şiddetten gelir ya hani, şiddetimi kendinde hiç göremeyeceksin. Seçtiğim kelimelerde bile hep tek harf olacak. Bir şeyi ikinci kez yapmayacağım. Tekrar tekrar düşünmeyeceğim. O atı söküp gideceğim, o söğüt dalının gölgesinden.

 

“Dağlar taşlar buz tutmuş o gün kalbi gibi.

Bir içdeniz donarak tuza dönmüş.

Gökyüzü, düşe.

Ve düşe dönüşen gökyüzünde açan cehennem çiçekleri kor kor dökülmüş saçlarından ülkesine.

Bir ülke kaderini şeytana satmış.

Şeytan kaderin baş ve son harflerini ölüme mahkum etmiş.

Başı ve sonu olmayan bir isim, tıpkı başı ve sonu olmayan hikayeler gibi durmadan dönmeye başlamış olduğu yerde…”

Tlek Yaradılış Efsanesi/İlda Yazıtları

13. taş/3. paragraf

 

Tlek Yaradılış Efsanesi  İlda Yazıtları 13. taş 3. paragraf

Tlek Yaradılış Efsanesi
İlda Yazıtları
13. taş
3. paragraf

 

 

 

About Vildan Çetin

instagram: _vildancetin_ beynelhayat velmemat... writer; published 2 books from sacred life trilogy: the origin, the voice. trtcocuk cartoon serial ciciki's script&jingle, tik&tak cartoon series, neşeliçocuklar youtube, advertiser, brand strategist, content developer, youtuber, documentary
Bu yazı taze diş macunu içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s