Gerilim Hattında Bir Tutsak

Çok değerli dostum ressam A. Cem Şahin’in, ‘Tezahür – Manifesting’ isimli ikinci kişisel sergisi Karşı Sanat Çalışmaları – Versus yerleşiminde başladı.  Üstelik afişte kullandığı şahane resmi de ‘İstanbul Resim Heykel Müzesi’ özel koleksiyonu için satın aldı. Sergi, 6 – 29 Mart 2014 tarihleri arasında izlenebilir.  Onu ve işlerini daha yakından tanımak isteyenleriniz olabileceğini düşünerek, A. Cem Şahin’in, 2013′de ALAN İstanbul’daki ilk kişisel sergisi için bazı sanat dergilerine yazdığım ve bir kısmı tanıtım bülteninde de kullanılan yazımı sizlerle paylaşmak istedim.

Gerilim Hattında Bir Tutsak

Vizörü kırık kamerasıyla çıktığı ihtilaçlı yolculukta, dünyanın merceğinden başlayarak gözetlemesini sürdüren fantastik yarıtanrı/kameraman, şimdi de durmuş gerçeğin algılarımızda yarattığı ürkütücü senaryolardan kaçış yollarımızı resme döküyor: Bakışımızda sonsuza dek donduruyor. A.Cem’in resimleri, iç dünyalarımızdaki çözülmenin, iğdiş edilmiş bireyselliğimizdeki kokuşmuşlukların muteber güzellikler olarak estetik tadlarmış suni zannıyla sunulduğu dev ekranlar bütünü…  Bu kan dondurucu dev ekranlarla döşeli kara delikten kayarken parodilerimizi izliyor ve birbirimizi şakşaklıyoruz. Boşlukta yankılanan tekdüze sesleri ise birer başarı payesi gibi alnımıza dizmiş boş gözlerle dolaşıyoruz.  Kof gücü simgeleyen imgelerin çığı altında mahsur kalan zihnin gürültülü kakofonisiyle sırıtan resimler bunlar. Suretin asılı gizlediği, arka plandaki detaylarda ipucu veren nesnelerin hayalgücümüze bırakılmış hikayelerinde kendimizi tanıyabilme ihtimali ise yarıtanrı/kameramanın bize sunduğu kaotik bir çıkış yolu. Belirsiz bir başlangıç noktasına geri sayan insanlığın kronolojisinde, modernizmin bir ısırıkta post modern zombilere dönüştürdüğü, zaman, anlam ve mekan senkronizasyonunu kaybetmiş, görünürlüğün var olmakla eşdeğer tutulduğu devrin kukla oynatıcılarının onayını almak adına her şeyi yapmaya hazır, gölgesi olmayan atıl kahramanların acıklı hikayeleri tekrar tekrar farklı görünümlerde zuhur ediyor. Sahip ve köle ilişkisinde birbiriyle içiçe geçmiş olan zevk ve acı verici detayların karamsarlığı, soru cümleleriyle çengel atıyor gözlerimize. Bilgelikle aydınlanmış yolların taşlarını dizenlerin ışığının aslında bir düğme yardımıyla sönebildiğini görmemek için başımızı göğe her kaldırışımızda, alınlarından geçenin sadece gerilim hatları olduğunu fark ediyoruz. Yanardağları, füzeleri, modaları, yarışları ile, basit bir test alanından başka bir yer olmayan, çekici kuvvetleri öyle sinsice tasarlanmış bir gerilim hattı ki burası, insanları gözlemek üzere gönderilen yarıtanrıları bile içine çekecek denli başdöndürücü bir cazibeye sahip… Hapsedildiği mağaranın dibinde, özgürlüğe kaçarken keşfettiği gayya kuyusunda yaşayan ressamın ısrarla aynı figürleri tekrar etmesi de, tıpkı bu test alanı gibi kurtuluşu olmayan bir lanettir belki!

Ocak 2013

A. Cem Şahin / Tezahür 'Bağıra çağıra haykırdığınız yanlış isim'

A. Cem Şahin / Tezahür

Resimlerin isimleri de ilginç: ”Bağıra çağıra haykırdığınız yanlış isim!’ afiştekinin adı.

A. Cem Şahin /Alan İstanbul 2013

A. Cem Şahin /Alan İstanbul 2013

A. Cem Şahin /Karşı Sanat-Versus 2014

A. Cem Şahin /Karşı Sanat-Versus 2014

Bu resmin adı da: Sürgün edilmiş dağlardan gelen tebessüm 3

About Vildan Çetin

instagram: _vildancetin_ beynelhayat velmemat... writer; published 2 books from sacred life trilogy: the origin, the voice. trtcocuk cartoon serial ciciki's script&jingle, tik&tak cartoon series, neşeliçocuklar youtube, advertiser, brand strategist, content developer, youtuber, documentary
Bu yazı taze diş macunu içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Gerilim Hattında Bir Tutsak

  1. Sanatkâr Kuzgun dedi ki:

    Değişik tarzı var Cem beyin, sergiyi gezeceğim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s