hayvan sevmenin yan etkileri!

Sosyal medyayı soslu tarafından değil de, daha ziyade S.O.S vermek amacıyla kullananlardanım. Soslu taraf dediğim, Mevlana güzellemeleri, Şems özellemeleri, Meleklerle şifa teraneleri… Bakıyorum da, bu methiyeleri düzen ekip herkesin sayfasında var. 500 kişi mi var sayfanızda, en az üçte biri böyle.

Şuursuz bir döküp saçma hali. Hareketsizliğin; çeli çöpü çamuru ile dilde yarattığı yıkıcı sel. Evde dizi seyredip çekirdek çıtlatırken arada kamil insan hissiyatı ile bu bıtbıtları attırmanın sağaltıcı etkisi… ‘Hey hey bakın ben ne duyarlıyım’ mesajı vererek dünyayı kurtarmanın ölçüsüz ve ani ferahlatıcılığı… Bana düşen, bu arkadaşların aboneliğinden sinsice çıkmanın paha biçilemez hazzı.

Yazar burada derin bir nefes alır. Çünkü yazısının ana fikri; oturgaçlarını büyütürken insanüstü meziyetleri ile topluma silsileler halinde mesajlar vererek ruhlarını şaha kaldıran ve iş harekete geldiğinde hevesleri aniden sönen bu arkadaşlar değildir. Yazar bu kez, tabiat, hayvan, insan, adalet vesair sevdası hakiki bazı arkadaşlarının listesinde gördüğü insansılaştırılmış kedi köpek fotoğraflarından huy kapmıştır. İlk bakışta sevimli ve eğlenceli görünen, hahaha hihihi hissi veren bu fotoğrafların nasıl ve hangi şartlarda çekildiğini düşünmeye başladığı an kanına inen soğukluk dalgası, beynine ateş topu olarak öyle bir hızla fırlamıştır ki yazarın… Sen de ışık, ben diyeyim hassasiyetin gıcıklık veren hızı.

Kedisi, köpeği olan bilir. Özellikle kedi milleti, canı istemezse ‘mi’ demez. Bakın ‘miyav’ demedim, ‘mi’ dedim. Kucağına almak istersin, o istemezse, ‘kıhlar’ anında iner. Bi’ton işin gücün vardır, sevmeye vaktin yoktur, sürtünür, durur. Birini seversin, öteki kıskanır. Diyelim ki, ilaç vermen lazım, iki dakka yerinde dursa ya… Durmaz. Tırnakları had safhada uzamıştır, kesmek istersin, sanki evde kedi öldürüyorlar. Gürültüye semt ahalisi koşar. Durmaz kardeşim! Kedi milleti canı istemezse aç sefil gezer, yine de senin dediğini yapmaz. Aşağıdaki fotoğraflara bakıyorum. Düşündükçe içim fena oluyor. Kedileri bu halde fotoğraflamak için kimbilir neler yaptılar? diye. İnsansılaştırılmış hayvan fotoğraflarını biz seviyor olabiliriz ama hayvanlarımız sevmiyor. Çekim esnasında yaşadıkları şeyler onlara zarar veriyor. Kimseyi suçlamak istemiyorum, çünkü sayfalarında bu fotoğrafları paylaşanlar arasında hayvansever arkadaşlarım da var. Sadece, herkesten rica ediyorum, lütfen lütfen lütfen buna alet olmayalım.

Hayvan sevmenin yan etkilerini önlemek adına biraz daha dikkatli davranalım.

About Vildan Çetin

instagram: _vildancetin_ beynelhayat velmemat... writer; published 2 books from sacred life trilogy: the origin, the voice. trtcocuk cartoon serial ciciki's script&jingle, tik&tak cartoon series, neşeliçocuklar youtube, advertiser, brand strategist, content developer, youtuber, documentary
Bu yazı taze diş macunu içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s