Devletin gözleri var: Bakar!

‘Bebekleri gerekirse devlet bakar’, dedi ya bakanımız. İddialıyım, bakamaz. Şuraya yazıyorum: Ancak, bakar kör misali, bakar. 25 Haziran’da doğan yeğenim Kenan sayesinde bilfiil tatbik ettiğim üzere, bir bebeği: Annesi, babası, babaannesi, halası, iki teyzesi, doktoru, eczacısı ve hatta yedi yaşındaki ağabeyi, velhasılıkelam ailenin cemicümlesi seferber olsa bile bakamayabilir.

Ne şaka yapıyorum, ne de mübalağ ediyorum. Hepimizi 24 saat ayağa diken bir bebekten bahsediyorum. Sorunumuz: Gaz. Ne menem bir şeymiş yahu! Sevimli suratına dokunmayı bırakın, küçük bir buse koymaktan imtina ettiğimiz  bebeğimiz, mırıl mırıl uyurken aniden, sanki karnına şişler saplanıyormuşçasına çığlıklar atarak ağlamaya başlıyor. O suratında acılı bir ifade ve kasılmış ayakları karnına çekik bir halde ağlamaya başladığında, paniğinizi ve üzüntünüzü sezdirmemeye çalışarak, çaresizce; kucak, yatak, sırta pışpış, popoya kışkış, dik tutmak,  eğmek, sallamak, yastığa yüzükoyun yatırmak… akla gelebilecek her türlü şekli denemeye başlıyorsunuz. Nafile! Annenin hayatından gaz yapan/yapması muhtemel yiyecekler ve tüm gazlı içecekler çoktan çıkmış olduğundan, sıra geliyor kocakarı ilaçlarına. Kimyon kaynatıp içmek, en ısrar edilen buluş. Söyleyenlerin yalancısıyım, tadı iğrenç olsa da, az biraz işe yarıyor.  Ancak hergün içmek gerekiyor. Hatta bebeğe de çaktırmadan bir kaşık verilse… Ay olmaz amaaaa… Bebek o!!!  İkinci şık, karnı zeytinyağıyla ovmak. Ovarken de konuşmak. Ovuyorsun. Sabaha karşı üç. Ovuyorsun. Sabaha karşı üçonbeş. Ovuyorsun. Sabaha karşı üçyirmi. Zızzz… Kafan düşüyor. Uykun geliyor. Sinirler laçka. Bebek hala ciyak ciyak. Ev ahalisi toptan ayakta. Anne uykusuzluktan perperişan. ‘Aman ayağımı üşütüp gazlanmayayım’ korkusuyla yaz sıcağında giydiği çorapların yarısı sarkmış. Farkında değil. Ah, nerede o sarışın afet? Ajitasyonu bırakıp bilgi verme işine devam edelim. Diğer bir buluş, muskatı rendeleyip anne sütü veya suya karıştırıp içirmek. Rezene ve papatya da eski usul rahatlatıcılardan. İlaçların popüler olanı: Metsil. En yenisi OM-X. Ha bir de adını unuttum, ithal bir damla var. Pzifer’ın.

Anlattıklarım, sadece gaz sancılı bebeklerin sıkıntıları. Yardımcısız bir annenin
altından kalkması öyle zor ki! Kendi annemi düşünüyorum. Üç çocuk. Sorunlu ancak sevdası bol bir koca. Maddi zorluklar. Yardım eden yok. Evet, üç çocuk, dedim. Gülmeyiniz efenim. RTE’ye saygılarımı sunarım bu vesile ile. Bunların üstesinden gelen tek şey var: Sevgi. Sonsuz bir sevgiyle ilgileniyor ev ahalisi bebekle. O ağladıkça, herkes uykusuzluğunu açlığını, okuyamadığı kitapları, gazeteleri, gezip göremediği yerleri, arkadaşlarına aylar öncesinden söz verdiği halde iptal ettiği randevuları unutuyor. Bir gülücüğü ile ev şenlik yeri. Sanki, gayrısafi milli hasıla mezuuunda İsviçre’yi geçmiş. Başımıza ahlak bekçisi kesilenler hadlerini bilmiş. Dindar veya laik ayağı ile birbirlerinin hayat şekline müdahale edenler, hatalarını fark etmiş,  içlerindeki kin uçmuş, gitmiş…

Bir bebek gülünce, dünya da gülüyormuş, meğersem.  O bebeğin gülmesi için herkesten, her şeyden önce annesinin gülmesi gerekiyor. Sevgiyle sarıldığı, emzirdiği, kokladığı aşk meyvesi bebeğinin her türlü sıkıntısına zul adletmeden katlanan annesinin. Yoksa, daya mamayı…birileri gibi esefi safilin de büyür.
Göz-etlemek yetmez bir bebeği büyütmeye. Gönül gözü kapalı olanlar, bunu zaten bilemez.

About Vildan Çetin

instagram: _vildancetin_ beynelhayat velmemat... writer; published 2 books from sacred life trilogy: the origin, the voice. trtcocuk cartoon serial ciciki's script&jingle, tik&tak cartoon series, neşeliçocuklar youtube, advertiser, brand strategist, content developer, youtuber, documentary
Bu yazı taze diş macunu içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Devletin gözleri var: Bakar!

  1. Vildan Çetin dedi ki:

    uykusuzluktan 25 mayıs yerine haziran yazmışım:)

  2. Engin ÇETİN dedi ki:

    Biz hala uykusuzun bu denediğimiz dördüncü gaz ilacı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s