Deniz fenerleri artık karanlığı aydınlatmıyor!

Oh ohh ne ala! P. Dinçöz’ün C. Tanrıyar ile acilen evlenmesi gerektiğini salık veren, Türk gelenek ve göreneklerine göre birlikte yaşamanın uygun olmadığını savunan değerli ahlak bekçilerimizden veeeee deee ”Deniz Feneri e.V.” davasında dolandırıcılıktan yargılanan Zahit Akman da salıverilmiş. 6 kişi artıııı Z. Akman. Neymiş efendim savcılar değişmiş. Tedbir kalkmış. Anlıyor musunuz Yargıtay Tetkik Hakimi Ayşe Altun’un yaşını beklemeden neden emekliliğini istediğini! Midesi daha fazla dayanamamıştır bu pislikleri, yalanı, dolanı, üçkağıdı seyretmeye.

Soruyorum: Neden Deniz Feneri e.V. soruşturmasını yürüten 3 savcı, tam da görevleri konusunda uzmanlaşmış, konuya hakim olmuş iken, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kararıyla görevlerinden alındı? Kimse sormayacak mı? Sormayacak. Soramayacak. Beğenmediğiniz gavur Almanlar kadar olamayacağız yine!

”Deniz Feneri e.V.” davasını hepimiz biliyoruz. Türkiye başta olmak üzere, Almanya ve daha pek çok yabancı ülkede yaşayan masum müslüman Türkler din-iman adına, fakire fukaraya yardım edeceğiz ayağına, internet sayfaları, broşürler, gazeteler, televizyon ve bilhassa dernekle birlikte işbirliği yapan Euro 7 televizyonunda yayınlanan reklamlar ile kandırıldı. Paraları, altınları, evleri, arabaları… ellerinden alındı. 41 milyon avro gibi, aklımızın alamayacağı kadar büyük bir meblağ toplandı. Bu paracıklar ile paravan şirketler kuruldu. Belki ispat edilemedi ama –bence- biriken paracıkların önemli bir kısmı, örgütlü bir yapılanma ile ‘Bir siyasi oluşum’ için harcandı. Acaba kimlere harcandı? Neden harcandı? Nasıl harcandı?

Kısaca özetleyeyim: Almanya’da faaliyet gösteren ”Deniz Feneri e.V.” derneği’nin davası Frankfurt Eyalet Yüksek Mahkemesinde görüldü. 2 Eylül 2008 tarihinde derneğin muhasebe sorumlusu Firdevsi Ermiş yardım için toplanan paralarla gayrimenkul alındığını ve şirketler kurulduğunu itiraf etti. 17 Eylül 2008 tarihinde mahkemenin hakimi Johann Müller’in verdiği kararla, tutuklu yargılanan dernek yöneticileri hapis cezası aldı. Mehmet Gürhan 5 yıl 10 ay, Mehmet Taşkan’a 2 yıl 9 ay, Firdevsi Ermiş ise 1 yıl 10 ay hapis cezası aldı. Mehmet Taşkan ve Firdevsi Ermiş’in tutuklulukları sırasında hapiste kaldıkları süre dikkate alınarak geri kalan ceza süreleri tecil edildi. Mahkeme derneğin malvarlığına kamu adına el koyarak malvarlıklarının yönetimini kayyuma devretti. Kayyumlar derneğin borçlarını ödedikten sonra geriye kalan paraları almaları için bağış sahiplerine çağrı yapacak geriye kalan para ve malvarlıkları ise Kızılhaç’a devredilmesine karar verildi.

Hakim Müller, Deniz Feneri olayının bir suç olayı olmadığını demokrasi karşıtı bir tutum olduğunu açıkladı. Frankfurt Eyalet Yüksek Mahkemesinde davanın savcısı Kerstin Lötz davanın asıl faillerinin Tükiye’de bulunduğunu iddia etmişti. Yapılan soruşturmada anlaşıldı ki: Toplanan 41 milyon avronun 17 milyonu Türkiye’ye gönderilmiş, sadece 8 milyon avroluk kısmı Türkiye’deki Deniz Feneri Derneği’ne verilmişti. Geriye kalan 9 milyon avronun ise akıbeti tesbit edilememişti.

Tam da, terör illeti ile ortalık toz duman iken, tam da ötv şeysi hepimizi dumur etmişken, 19 Ekim  2011 tarihinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı; soruşturma şüphelilerinin, derneğin kuruluş tarihinden önce edindikleri mallar üzerindeki tedbirin kaldırılmasına ilişkin kararını Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne göndermiş. Son olarak da soruşturma kapsamında tutuklananlar serbest bırakılmış. Serbest bırakılanları tanıyalım: Zahid Akman ve Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman, İsmail Karahan, Mustafa Çelik, İzzet Kurum ve Ali Solak. Serbest bırakılan isimler hakkında yurtdışına çıkış yasağı konulurken, yargılama süreci tutuksuz devam edecekmiş.

CHP genel başkanı K. Kılıçdaroğlu, köstebek iddialarını eşliğinde şunları söylüyor: “Önce ucu ‘Köstebek’ aracılığıyla doğrudan Hükümete uzanan soruşturmaya müdahale edildi. Savcılar görevden alındı. Bu arada yapılacak aramalar konusunda sanıklar, şüpheliler uyarıldı, arama kararı sızdırıldı. Mal varlıklarıyla ilgili serbest bırakma kararını da tahliyeler izledi. Yani tuz koktu. Bu yargının siyasallaştığının ve kararların siyaseten verilmeye başlandığının en somut göstergesidir. Sonucu, tahliyeleri adaletin gücü değil, gücün adaleti belirlemiştir.”

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, temkinli konuşsa da bir süre sonra kendine hakim olamıyor, bakın ne diyor: ”Deniz Feneri e.V.” soruşturması kapsamında bugün gerçekleşen tahliyelere ilişkin olarak ”Çetelerle mücadele ediyoruz” diyen sayın Başbakan’ın bu konuda söz etmediğini belirtti ve şöyle sözlerini sürdürdü: ”Bu süreç siyasi parmaklarla yönlendirilmeye çalışıyor. Böyle bir şeyin olup olmadığı konusunda kanaat belirtmem mümkün değil ama böyle bir konuda anlamsız bir şekilde bir takım karartma ve baskı uygulamak istenmesi, savcılar üzerinde bir takım baskılar, bu mesele hakkında gerçeğin ortaya çıkmasını istemiyormuş gibi pozisyon oluşturuyor. Yoksa böyle bir konuda ben de yargı sahibi olamam. Elimizi vicdanımıza koyalım. Ya böyle bir şey çıkmasa ne cevap vereceğim ben? Ama hükümetin tavırlarını gördüğümüz zaman, siyasi irade bu Deniz Feneri ile ilgili hususların açığa çıkması konusunda biraz endişeli görünüyor. Parmak girmesin yargıya, müdahale olmasın. Hak ve hakikat tecelli etsin. Maalesef bu yargı süreci siyasal iktidarın baskısı ve karartması altında.”

Biz de takılıyoruz işte. Kuzeydir, Güneydir, Muhteşem Yüzyıldır, Değildir, Muhteşemse kesin Adrianadır falan filan…

About Vildan Çetin

instagram: _vildancetin_ beynelhayat velmemat... writer; published 2 books from sacred life trilogy: the origin, the voice. trtcocuk cartoon serial ciciki's script&jingle, tik&tak cartoon series, neşeliçocuklar youtube, advertiser, brand strategist, content developer, youtuber, documentary
Bu yazı taze diş macunu içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s