Şımarık Siyaset-çi!

Artvin Hopa’da RTE gelecek diye toplanan ekip, meğersem padişahlığın eşkıya tarafındanmış. Alışageldiği usulde, şuursuzca bayrak sallayıp davul zurna çalarken dana keseceklerine, miting alanındaki boş bir inşaata dizi dizi afiş asıp; Güya, adam kayırmadan şifreli sınavlara, nükleerden doğal kaynakların talanına, ekonomik ve siyasi baskıdan cemaatçiliğe falan karşı geleceklermiş! Afişlerde: “Çayın fiyatı belirlensin”, “Sömürüye son”,“Çayımıza, fındığımıza, derelerimize, suyumuza sahip çıkacağız”, ‘Su haktır, satılamaz’… yazıyormuş. Densizler! Hadlerini bilmez terbiyesizler! Koskoca başbakanımız lütfedip ilçenize gelsin, siz ise evde oturup ‘Gerçek Kesit’ seyredeceğinize, ‘En temel demokratik hakkınızı kullanacak başka zaman yokmuş gibi’ üşenmeyip meydana çıkın.

‘Neyse ki, iktidarın avukatı olarak bir Akif Beki bir de ben varım. Hemen afişteki metinlerin doğrularını yazdım. Dilerim Hopa Eşkıya Birlikleri acilen hatalarından döner, devletlü padişahımızın eteğini öpüp, el pençe divan durur af dilerler.

“Ürettiklerimize biçtiğiniz fiyata razıyız. Yeter ki Allah sizi başımzıdan eksik etmesin (gülücük işareti) “,

“Doğal kaynaklarımızı peşkeş çektiğiniz için sağolun varolun(gülücük işareti) “,

“Sömürü bir hayat şeklidir ve bizler bunu seviyoruz! (gülücük işareti) “,

“Su meselesine uygun bi’laf bulamadım! (ağlama ve gülücük işareti bir arada) “, Bu arada, ehem öhöm sayın başbakanım bizim bir ihale işi vardı… Tamam efendim, evet efendim, sepet efendim bunu sonra konuşalım devletlüm!’ Der mi şim! (gülücük işareti)

Şaka bir yana!.. Seçim vakti geldiğinde, yardakçılarının gazıyla her şeyi yapmayı muktedir olduğunu düşünen siyasetçiler, galeyana geliyor. Seviyenin, zavallılıkla geri zekalılık sınırları arasında gidip geldiği konuşmalar ile halkımıza sesleniyorlar. Amaç ikna edip oy almak. Oysa, vatan-millet-sakarya-dineldengidiyor-kafirlerkapıda-aksırıncayatıksırıncayakadariçiyorlar-kızlarımızakadınlarımızatecavüzediyorlar-internetheladıramanmüninlerdüşmeyin-kadınbirkuştureviherhaliylehoştur-… çerçevesinde şekillenen sıradan bir konuşma ile kolayca bu işi becerebilecekken neden bu kadar öfkeleniyorlar anlamıyor ben! Ben var düşünmek: demek ki Türk tipi ileri demokrasilerde işler böyle yürüyor!

Dozu aşmış bir hırsla öfkeden kendini kaybeden, şımarık ve küstah iktidar partimizin lideri ise çıbanınbaşı: Her türlü uçuk kaçık vaadi vermek, küfrü etmek, çamuru atmak, en uygunsuz-namahrem yerden vurmak, canlı diri ayrımı gözetmeksizin sövmek, olamayan manzaraları oldurmak, takiyyenin dik alasını yapmak!.. Fakat en önemlisi, seninle aynı fikirde olmayanları bertaraf, o da olmadı telef etmek… Bu kirli iktidar yarışında birinci gelmek için her yol mübah. Bu gidişle ben var vize için Amerika’ya yalvarmak…

Bu hırs ve şiddet eğilimi bulaşıcı olmalı. Pek çok maharetini yakından izlediğimiz ve bildiğimiz kıymetli polisimizden 20 kişilik bir ekip yememiş içmemiş, Hopa Eşkıya Birlikleri’nden polis panzerine çıkan Halkevleri MYK üyesi Dilşat Aktaş’ı izlemişler. Bir yerde kıstırıp “Gel bakalım buraya, o sen misin?” nidası ile 20 dakika boyunca Allah ne verdiyse girişmişler. Halk zor almış ellerinden. Ne işi var kadın kısmının meydanlarda değil mi? İnsan, Akaretler’de polisten meydan dayağı yerken bebesini kaybeden hemcinsinden feyz alır!.. Değil mi? Değil. Halkın meydanlara çıkıp hakkını aramadığı ülkelerde, sadece köpeklerin* havlama sesi duyulur… Bu yüzden o meydandaki herkesi sevgiyle selamlıyorum. Siyaset, kirli emeller için şımarıkça kullanıldığında, gün gelir tıkanmış tuvalet borusu gibi patlar iktidarın suratında. İşte gün, o panzerin borusu, tuvaletin borusuna sarılır senin…sizin… sizlerin…

Prof. Dr. Mehmet Kanar, Osmanlı Türkçesi Sözlüğü’nde; Siyaset etmek: Cezalandırmak, Siyaset kılmak:İdam etmek, Siyasetgah için ise ‘İdam cezası uygulanan meydan’, açıklamasını yapmış. Ben de, kişisel sözlüğümde bu bahsin açıklamasını ‘Hayırlısı’ olarak yapıyorum.

-Bu vesile ile Metin Lokumcu’ya Allah’tan rahmet, ailesine de başsağlığı dilerim.

*Köpek, mecazi anlamda kullanılmıştır. Köpek dostlarım kusura bakmasın.

About Vildan Çetin

instagram: _vildancetin_ beynelhayat velmemat... writer; published 2 books from sacred life trilogy: the origin, the voice. trtcocuk cartoon serial ciciki's script&jingle, tik&tak cartoon series, neşeliçocuklar youtube, advertiser, brand strategist, content developer, youtuber, documentary
Bu yazı taze diş macunu içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s