2. sınıf!

Hizmet etmek için yaratılmış kadınlar, sebep ne olursa olsun, eğer hizmette kusur ediyorlarsa hemen yerine yenisi, mucip sebeplerden dolayı yenisi alınamıyorsa, gizlisi, saklısı, imamlısı, imansızı… alınabilir! Konabilir! Bilgisayarınız, cep telefonunuz, otomobiliniz eskidiğinde yenisini alıyorsunuz ya, karınızın modeli eskidiğinde yenisini neden almayasınız?

Diyelim ki, mal maldır. Kadını erkeği olmaz. Diyelim ki eşitlik var, demode ve hatta basit bir argüman ve itiraz şekli olsa da, içimdeki sıradan ve perspektifi dar, Naipul’u haklı çıkaran itirazcı kadın yazar, ‘biz de kocalarımızın modeli eskidiğinde yenisini alalım; 4-5-6… Bahtımıza ne çıkarsa. Herkes el ense tokat. Foyası aleni. Aşk, sevgi eşittir seks şiddetinde girişsin birbirine… de, bu durumda, evliliği ayakta tutan temel nedir? ’ diye sormadan edemiyor. Sussa ya! Susmuyor. Özürlü zihinli edebi lordları geçtim, kim okusa bir iki satır sonra bu yazının bir kadın tarafından kaleme alındığını anlayacağı standartlardaki itirazlarına devam ediyor: ‘‘Kuzum, bunları sorgulamanın ne alemi var. Nasılsa senin tuzun kuru. Bi’huzur ver kendine. Tak takıştır. Sür sürüştür. Git hafta sonu Bebek Festivali’ne? Ha ha ha hi hi hi…yap… ma… ma lı sın! Neden boşverecek mişsin? Hiç olmazsa bireysel çaba göstermeli ve hakkını aramalısın. Yaz işte aklındakilerini. Tembel huysuz!..’ diye, karman çorman bir halde vırvıra devam ediyor.

Bu yazıyı Sibel bilmemkimin, erkeklerin 4-5-6… kadın almaları caiz olsun fetvası üzerine yazmıyorum. Bir kadın; ekonomik koruma, toplumsal kabul görme, birilerine yaranma, dini çarpıtarak bir toplumsal sınıfa aidiyet çabası, gerçeklerden kaçma, lüks hayat vesair uğruna, kendisini ikinci sınıf ve kullanma süresi olan bir mal gibi konumlandırıyorsa, zaten söyleyecek lafımız yok. Canı ne isterse yapsın. İsterse gitsin kocasını kendi elleriyle gerdeğe soksun. 5 yetmez 10 kuma alsın. Ancak iş medya önüne çıkıp da başka kadınlar adına ahkam kesmeye gelince orada duracak; haddini bileceksin.

Sibel hödösünün ağzından çıkan şu paragrafı iyi okuyalım ‘Şu an erkekler eşlerine daha çok psikolojik şiddet uyguluyor. Çok konuşup dayak yiyen kadın safına geçmem. Kadınların yüzde 80’i çok konuştuğu için dayak yiyor. Yüzde 20’si psikolojik sorunları olan eşleri tarafından dövülüyor. Bir anne 3 yaşındaki çocuğunu dövebiliyor, çocuğunu sevmiyor musun diye sorabilir misin? Bir kadının dayak yemesi, sadece karşısındaki güçlü şahsı tahrik etmesinden öte değildir. Çocuk da anneyi tahrik ediyor. Ortada güçlünün güçsüzü alt ettiği durumlar var.”

Adem peygamberin elmacı Havva’dan önceki ilk eşi ve başka bir kadın için terk edilen ilk kadın olan Lilith atamız adına, bu hemcinsime acil şifa diliyorum.

Ne yazık ki, Şükran Moral önceden-inceden sesimizi duyup Mardin’de şahane bir seromoni ile bu 4-5 koca işini kotardığından, bu yazıda kendisine seslenemiyoruz.

Hay bin kunduz! Yine başlık boşa gidiyordu neredeyse. İlkokul ikinci sınıftaydım. Mahalleden kızlı erkekli bir grup arkadaşımla, yeni yapılan bir evin ikinci katından bir kum yığınına atlamaca oynuyorduk. Nasıl birer manyaksak! Bir kız arkadaşımızın annesi hiddetle geldi, suratına tokadını yapıştırdı ve çekiştirerek götürürken ‘erkeklere ne özeniyorsun, kızlığın düşecek, ne diyeceğiz millete sonra aptal’ dedi.. Kızlık nasıl bir şeyse, kuma düşebiliyor ve bu da bazı anneleri çok sinirlendiriyor diye düşünmüştüm o zamanlar.

Daha ilkokul ikinci sınıfta, ikinci sınıf olma bilinci ile kızını tokatlayarak ikinci sınıf insanlığa indirgeyen o anne, Sibel Hödödür.

About Vildan Çetin

instagram: _vildancetin_ beynelhayat velmemat... writer; published 2 books from sacred life trilogy: the origin, the voice. trtcocuk cartoon serial ciciki's script&jingle, tik&tak cartoon series, neşeliçocuklar youtube, advertiser, brand strategist, content developer, youtuber, documentary
Bu yazı taze diş macunu içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s