Görsel Sanatların Bir Dalı Olarak Doğurmak!

Bizim taze meşhur Hürrem’in gözleri kapalı. Kapalı gözlerle aynanın karşısında. Büyü yaparcasına ellerini karnında; ‘Büyü benim oğlum büyü…’ diyor.  Dudaklarında hain bir sırıtış.  Kendinden memnun ve emin gözlerini açıyor.  Doğacak bebek Sarı Selim:  Siyonizmin kurucusu Yasef Nasi’nin kışkırtması ile şarapları güzel diye Kıbrıs’ı alan, şarap pardon üzümsever padişahımız, Genevieve Rachel ya da Olivia Baffo’nun namı diğer Afife Nurbanu”nun kocası. Nasıl uzun bir ibret hikayesidir bu padişahımız efendimizin hayatı! Ah ahh…

Konumuza dönersek: Değil bilmem kaç bin, milyon sene de geçse kadınlığın evrensel silahları değişmiyor: Erkeği elinde tutmanın kesin çözümü olarak ‘doğurma’ eylemi de bunlardan biri. Hatta bu eyleme son magazinsel gelişmeler ışığında ‘Görsel Sanatların Bir Dalı Olarak Doğurmak’ adını da verebiliriz. Figürler zamansız ve marjinal bir sanat projesinin parçaları sanki. Parçaları eksik, çarpuk çurpuk marazlı marka kimliğine sahip bir fotoğrafı tamamlamak için üretilen proje bebekler ve eşler. Bebekler: Geçmişleri sakız gibi beyazlatan Aceci Ayşe teyze’nin kuzucukları. Şahane bir istikbal vaadi…

Haberlere bakalım: Önce bebek sonra nikah modasına uyan oyuncu-model-şeker ötesi bir hanımkızımız moda olduğu üzre taa gavur ellerinde doğurmuş gelmiş. Önce bebek sonra nikah modasına uyan bir başka hanımkızımız da kalkmış aynı yollara düşmüş. Bir diğer hanım kızımız da bu çok moda yaban ellerde doğurduğu halde, hain adam tarafından nikah koruması altına alınmamış. Bu ekipten bir diğeri sunuculuğu bırakmış Bebek Park’ında işe başlamış. Diğer ikisi, kolejli kız numaralarının halkı daha fazla kesmeyeceğini anlayınca acilen annelik zırhına bürünmüş. Herkes benzerini severmiş ya, muhterem halkımız da böyle nur topu misali evlat  sahibi olanları ağuşuna alır sallar da sallar. Ha bu arada fazla sallamak beyne zararlıdır. Namus kumkumalığı yapmak daha da zararlıdır! Bu da benim kulağıma küpe olsun…

Aslında başlığımız ‘Adam Avlamanın Bir Yöntemi Olarak: Doğurmak’ da olabilirdi ki bu da başlıbaşına bir sanat projesi olabilir. Şükran Moral duy sesimizi!

Sistem şöyle işliyor. Önce muhakkak varlıklı, (Sonradan görme ya da paşa dedesi saraylı fark etmez, mutlaka paralı olacak. Kültürlü, entel dantel olmasa da olur. Hatta kolejli olup da okuma-yazma işine takılmayanı makbuldür.) popüler, Zanzibar’dan Gstaad’a gez gez bir hal olmuş, havasından geçilmeyen bir koca namzeti bulunur. Randevulu randevusuz, istekli isteksiz çeşitli bahaneler, ‘a ne tesadüf sen de mi burdasın’ tipi denk getirme ve katakullilerle adamla iş ilerletilir.  Bu arada cici kız ayakları, bulunmaz hint kumaşı numaraları, hacılar hocalar, zengin koca bulma kitapları, kaşar arkadaşlar dahil bir danışma kurulu oluşturulur. Tüm bu çabalardan sonra adam tava geldi geldi; gelmedi mi? Onun da kolayı var: Doğuruver gitsin! Eşşek gibi alacak!

Erkek adam baba olmuş, hiç boş durur mu? Hakkında atıp tuttuğu, kaçacak delik aradığı kadına, örf ve adetlerimiz gereği doğurur doğurmaz kanatsız melek muamelesine başlar. E çocuğunun anasıdır artık o mübarek kadın? Bir de erkek adam korur, kollar oyunu var. Bu kollama arzusunun aşırısı korunanın beynıne beş kurşun sıkma şeklinde de tezahür edebilir. Aman dikkat! Ayşe Paşalı örneği var… Hatta örnekler deryası var, yalnız ve güzel kadınların ülkesinde… Ülkemizde!

John Berger Görme Biçimleri kitabında  ‘Erkekler davrandıkları gibi, kadınlarsa göründükleri gibidirler. Erkekler kadınları seyrederler. Kadınlarsa seyredilişlerini seyrederler. Bu durum, yalnız erkeklerle kadınlar arasındaki ilişkileri değil, kadınların kendileriyle ilişkilerini de belirler. Kadının içindeki gözlemci erkek, gözlenense kadındır. Böylece kadın kendisini bir nesneye – özellikle görsel bir nesneye – seyirlik bir şeye dönüştürmüş olur. ‘ buyurur. Kadınlığın hallerini içselleştirmese de muteber nesneler desteğinde mükemmel bir fotoğraf yaratma arzusu duyan kadın, kendini bir uydu gibi bu hedef yörüngeye oturtur.

Başa dönelim. Hürrem’in oğluna sonra ne mi olur? Hürrem yemin etmişti ya hani köyünden koparılırken ‘Osmanlı’yı yıkacaktı!’. Sözünü tutar. Sarı Mehmet olur. İbret alınası bir hayatı vardır zat-ı muhteremin. Zevk_ü sefa içinde yüzerken bırakın sefere çıkmayı cuma namazlarına dahi lütfen icabet eden bir padişahımız efendimizdir! (Derdim vay zındık padişah müsveddesi, demek namaza dahi gitmiyorsun ha, değil… Vatan millet sakarya mevzuu ile pek ilgili bir devletlümüz olmaması. Yoksa isteyen istediği yere: İyi padişahlar tv’ye , kötüler tarih kitaplarına, tozlu raflara…) Bu arada Osmanlı’nın düşüşü başlar. Çünkü bebek bilinçaltında neden istendiğini ya da istenmediğini bilir.  Aşka doğmayan bir bebek de ya cinayet ya da cinnet sebebidir. Sevdiği ya da gerçekten hissettiği için değil sadece hırstan gözü dönmüş bir şekilde sosyal statü adına çocuk sahibi olan ve o güzel bebekleri bu fani hırsa mahkum eden tüm kadınlara bu cinayet meseli ithaf olunur.

Ek olarak; Bu yazının başlığı  Thomas De Quincey’nin ‘Güzel Sanatların Bir Dalı Olarak Cinayet’ adlı kitabından esinlenilmiştir.

Bu arada Furuğ Ferruhzad gibi mangal yürekli kadınlar da vardır ki onların hikayesi insanı alır Kaf Dağı’nın ağıtlı tepesine götürür. Masallardaki tepeler de ayrık otlarıyla doludur!

About Vildan Çetin

instagram: _vildancetin_ beynelhayat velmemat... writer; published 2 books from sacred life trilogy: the origin, the voice. trtcocuk cartoon serial ciciki's script&jingle, tik&tak cartoon series, neşeliçocuklar youtube, advertiser, brand strategist, content developer, youtuber, documentary
Bu yazı taze diş macunu içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s