Gözdağı!

Bir bilim insanı düşünün. Yok düşünmeyin. Vakit dar. Yapacak çok şey var. Daha ‘Öyle bir geçer zaman ki’, ‘Sörvayvır’, ‘Muhteşem Yüzyıl’ masallları izlenecek, Fener-Gassaray atışması yapılacak. Fashion Week’ten indirimler yakalanacak… Falan filan. Fazla zamanınızı almadan konuya giriyorum. Şu ‘Bir bilim insanı düşünün konusuna’:

Adamımızın adı: Onur Hamzaoğlu. Başındaki ek: Profesör Doktor.  Çalıştığı kurum: Kocaeli Üniversitesi Halk Sağlığı Bilim Dalı. Görevi: Başkan. Size, profesördür, başkandır diyorum ya, birazdan: Mangal yürekli de diyeceğim. Ben dedim diye olmamışsa da demeyenler utansın, diye diyeceğim!..

Onur Hamzaoğlu ve ekibi, 2005 yılında “Endüstri Yoğun Bölgelerde Yaşayanlarda Ölüm Nedenleri: Dilovası Örneği” isimli çalışmasının sonuçlarını yayınladı ve kansere bağlı ölümlerdeki aşırılığı gözler önüne serdi. Bu çalışmasını yerel ulusal bilim çevreleri ve siyasi otoriteler ile paylaştı. Çözüm önerilerini 2006’da TBMM’ye sundu.

4 sene içinde bölgede bir değerlendirme çalışması  ya da ağır sanayi kuruluşlarına ihtar veya iyileştirme çabası, bir hareketlilik vs. hissedeniniz oldu mu? Gaz o gaz… fazla yemekten. Olmadı çünkü. Devlet, tın! Ancak, Onur Hamzaoğlu birilerin ayağına bastı ve tın oldu ‘Sen bittin oğlum!’

Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu ve ekibi, Dilovası’nda yaşayan annelerin ilk sütünde ve bebeklerin ilk kakalarında bazı ağır metaller ve eser elementler olan, çinko, demir, alüminyum, kurşun, kadmiyum tespit etmişti. Yürütücüsü olduğu ve üniversitenin bilimsel araştırma fonu tarafından da desteklenen araştırmasının sonuçlarını basın desteğinde kamuoyu ile paylaştı.

Ne mi oldu? Kimbilir kimlerin dümen suyunda gidenlerin harcırah akışı tehlikeye girdi.

Yıllardır, Kocaeli bölgesinde yaşanan ciddi çevre ve sağlık sorunları ile ilgili çalışmalar yapan Hamzaoğlu hakkında, ‘haberin geniş halk kitlelerine ulaşmasını sağladığı, araştırma sonuçlarını halk arasında panik yaratmak amacıyla kullandığı” iddiasıyla yargılanması için Büyükşehir Belediye Başkanı ve Dilovası Belediye Başkanı tarafından Kocaeli Cumhuriyet Savcılığı’na şikayet dilekçesi verildi.

Dilovası’nda halkın ve çevrenin canına okuyan işletmelere çekidüzen verileceğine, dürüst bir bilim adamına daha gözdağı verildi…

Burası Türkiye! Taraf olmayanların bertaraf olduğu ülke… Siz de bertaraf olmaktan korkmuyorsanız, elinizi kalbinize koyun ve bir tık edin: http://onurumuzusavunuyoruz.org

Bu arada, başlık güzeldi ama güme gitti. Aklınızda bulunsun: Türk Dil Kurumu ‘Gözdağı’ kelimesini: Sonradan verilecek bir ceza ile korkutma, yıldırma, tehdit, diye açıklıyor. Belki şehre bir film gelir, bir güzel orman olur yazılarda, iklim değişir, Akdeniz olur*… Bu kelimeyi ve anlamını hatırlamanıza gerek kalmaz.

A-Kalırsa diye kısa bir film listesi:

1-Fair GameYönetmen: Doug Lima

Oyuncular: Sean Penn, Naomi Watts

2-Green Zone

Yön: Paul Greengrass

Oyuncular: Matt Dimon, Greg Kinnear, Brendan Gleeson, Khalid Abdalla

B-Kalbinizle bir tık edin, dediğim adresin ana sayfasında taciz edilen bilim insanları ile ilgili bir liste var. Paylaşmadan edemeyeceğim.

Dr. Irving Selikoff: 1964’te asbestoz insan sağlığına zararlıdır dediğinde aynı tacize maruz kaldı.

Dr. Herbert Needleman: 1970’de kurşunun çocuk sağlığına zararlarını açıkladığında aynı tacize maruz kaldı.

Dr. Takeshi Nirayama: 1981’de pasif sigara içiciliğinin akciğer kanserine neden olduğunu açıkladığında aynı tacize maruz kaldı.

Dr. Benjamin Santer: 1996’da iklim değişikliği ile ilgili bulgularını raporladığında aynı tacize maruz kaldı.

Dr. Ignacio Chapela: 2000 yılında genetiği ile oynanmış Meksika mısırının tehlikesini açıkladığında aynı tacize maruz kaldı.

*Kemal Burkay’ın ‘Gülümse’ adlı şiirinden…

About Vildan Çetin

instagram: _vildancetin_ beynelhayat velmemat... writer; published 2 books from sacred life trilogy: the origin, the voice. trtcocuk cartoon serial ciciki's script&jingle, tik&tak cartoon series, neşeliçocuklar youtube, advertiser, brand strategist, content developer, youtuber, documentary
Bu yazı taze diş macunu içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s