Ucubeye hakkını, Tarabya Koyu’na sırtını ver.

Ucubeye hakkını, Tarabya Koyu’na sırtını ver

Nasılsa denizi göremeyeceksin. Çünkü orada Tarabya Oteli dikili!  Ben şahidim bu otel daha bir küçüktü eskiden.  Daha bir küçük ve ne bileyim daha bir samimi. Heyula misali koskoca Tarabya Koyu’nun üçte birini kaplamıyordu. Bilmem kaçıncı dünya savaşı çıkmış ya da beterin beteri var misali hedefi şaşıran uzaylılar Amerika yerine yalnız ve güzel ülkemizi istila etmiş… yok bu da olmadı, diyelim ülkemiz İran’a hatta Arabistan’a dönmüş, dizi seyretmeken bizi mattah bir şey sanan  Acem ve Arap Bacılarımız Tarabya’yı basmış, hep birlikte Kıvanç Tatlıtuğ yaratığını kovalıyor olsunlar… Anlayacağınız her halukarda durum vahim: Olsun!

Bu otel müsveddesi de aslında bir anıtmış seçeceğiniz istilacılar tarafından dikilen. Ya da biz anıt sanıyormuşuz. Aslında içinde dünyamızın sonunu getirecek bir manyak, kendi gibi manyak -diyelim ki Cern korkunçluğunda- bir düzenek hazırlıyormuş, Allah’ın tozlarını bulma içtenliğiyle üstelik. İşte bu otelin verdiği his bu. Orada korkunç bir yapı var ve o korkunç yapının içinde, korkunç dolaplar dönüyor. Robot üreten bir fabrika da olabilir. Evet evet robot üreten bir fabrika: Topumuzun köküne kibrit suyu dökecek bir fabrika hem de.  Oh nihayet!..

SİT hükümleri doğrultusuna bakarsak ve  arada bazıları gibi boş bulunup Boğaziçi Yasası’nı da görmezden gelmezsek bu bölgede yeni yapı yapılamazmış! Mışlar ülkesindeyiz! Birine göre yapılamayan diğerine göre yapılabiliyor şekil Tarabya Otel’i 1A’da görüldüğü üzere! İskeleti dahi kalmadığından yeni bina ruhsatı alması mümkün olmayan ve acilen yıkılması gereken bir yapı-yaratık, Boğaz’dan Karadeniz’e hastalıklı bir aklın safrasını kusabiliyor.

Baktıkça bakasım geliyor bu ucubeye. Bazılarına ha Kars ha Tarabya!  Üstelik, hayat alkol ve seksten ibaret olmadığı için mitoz bölünmeyle, geometrik bir hırsla hunharca büyüyor bu ucube gözümüzün önünde. Bir de bu otelimsi dev yaratık, Cumhurumuzun Başkanının güzergahına pek bir yakın. Hani sayıları bini bulan korumalardan fırsat bulup bayıra varmadan sağa, inerken sola baksa, şahane bir vecize patlatılacak cinsten. Ama Sayın Gül kusura bakmasın vecize konusunda sayın R. T. Erdoğan’ın eline gül suyu bile dökemez! Kendisinin Kalender civarlarına geleceği günü iple çekiyorum şahsen.

Eski planlarına baktım. Eski planlar derken eski fotoğraflarına. Tarabya Oteli’nin yerinde çokk eskiden Tokatlıyan Oteli varmış. 1954 yılında yanmasının ardından Emekli Sandığı tarafından satın alınmış. Çanakkale’nin bir köyüne iltica eden canım halam dedi ki ‘Zamanında bu otelin havuzuna gözlüklerimi düşürmüştüm. Şimdi de şaşkınlıktan beynimi düşüreceğim. Ne hale getirmişler burayı böyle.’  2005 yılında hangi akla hizmet ise artık, para aklı öldürüyor güzelim diyelim laf arasında, bir güzel özelleştirilmiş burası. Google diyor ki : Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü mülkiyetindeki Büyük Tarabya Oteli‘nin satışına ilişkin ihaleyi, 145 milyon 300 bin dolarla Bayraktarlar Holding A.Ş kazandı.

Demek ki yine birileri kazandı, biz kaybettik! İçimden diyorum ki ‘Yapsana şuraya halk tipi bir park. Çiçek, böcek, kuş… bir arada olsun. Dİleyen denize baksın hayal kursun, dileyen sırtını dönsün mangal yapsın…Rakı içen çaya, çay içen rakıya höst demesin!’ Amannn benimki de lafıgüzaf…

Bir de Saygın RTE gelip kesmez mi bunun kuyruğunu. Bittiğimizin resmidir!

About Vildan Çetin

instagram: _vildancetin_ beynelhayat velmemat... writer; published 2 books from sacred life trilogy: the origin, the voice. trtcocuk cartoon serial ciciki's script&jingle, tik&tak cartoon series, neşeliçocuklar youtube, advertiser, brand strategist, content developer, youtuber, documentary
Bu yazı taze diş macunu içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s